دعای امروز : پرورگارا ما به کتابی کهفرستادی ایمان آورده و از رسول تو پیروی کردیم ، ما را در صحیفه ی اهل یقین ثیت فرما ( سوره ی آل عمران آیه ی ۵۳ )

بخش اول : بازگرداندن اعجاز به زندگی - دشمنان خود را دوست داشته باشید

     نفرت داشتن و دلخور بودن درست مانند " در آغوش گرفتن ماری سمی است .

     احساس بدخواهی ، بدتر شده و به تدریج فوران میکند و حتی بیشتر وقت ها ما را بیمار میکند

     فهرستی از آدم هایی که نمیتوانید آن ها راتحمل کنید ، تهیه نمایید .

     وقتی بار دیگر ، فردی از این فهرست را دیدید ، تصور کنید که امروز آخرین روزی است که وی روی زمین است و شما هرگز بار دیگر او را نخواهید دید .

     شرایط را به گونه ای مهیا سازید که ماهیت رابطه خود را تغییر دهید .

     بخشیدن دشوار اما امکان پذیر است و باعث می شود تا احساس خوبی داشته باشید .

     پاداشی که بخشایش به دنبال دارد بزرگترین هدیه ای است که می توانیم دریافت کنیم .

برگرفته از کتاب " شصت روز تا خوشبختی " اثر لیندا فیلد

بخش دوم : آشنایی با سوره های جزء بیست و نهم

     ۶۷ . سوره ی مُلک به معنی پادشاهی ، ماخذ نامگذاری آیه ی اول سوره است . اشاره به صفات خداوند و نظام شگفت انگیز خلقت ، خصوصا آفرینش آسمانها و ستارگان و زمین و پرندگان و آبهای جاری و آفرینش گوش و چشم ( به عنوان ابزار شناخت )

     ۶۸ . سوره ی قلم ( نون ) به معنی قلم ، ابزار نوشتن ، ماخذ نامگذاری آیه ی اول سوره است . ذکر قسمتی از صفات ویژه ی رسول خدا که درود و سلام خداوند بر او و خاندان پاکش باد ، مخصوصا اخلاق برجسته ی ایشان ، بیان قسمتی از صفات زشت دشمنان ، بیان عظمت قرآن و اشاره به قیامت .

     ۶۹ . سوره ی الحاقة به معنی حقانیت وقایع و به حق رسی ، از نام های قیامت است ( زیرا وقوع جمیع حوادث قیامت واجب و حق است . ) ، ماخذ نامگذاری آیه ی اول سوره است . بیان مسائل مربوط به قیامت که سه نام از نام های قیامت یعنی " حاقة " ، " قارعة " ، " واقعة " را در این سوره ذکر فرموده است . اشاره به سرنوشت اقوام گذشته مخصوصا : قوم عاد و ثمود و فرعون ، اشاره به عظمت قرآن و پیامبر که درود خدا بر او و خاندانش باد .

     ۷۰ . سوره ی معارج به معنی نردبان ها و جاهای بالا رفتن است ، ماخذ نامگذاری آیه سوم سوره است . بیان خصوصیات قیامت ، ذکر پاره ای از صفات انسان های خوب و بد

     ۷۱ . سوره ی نوح نام یکی از پیامبران الهی است ، ماخذ نامگذاری آیه ی اول سوره است . این سوره سرگذشت حضرت نوح را بیان میکند .

     ۷۲ . سوره ی جن به معنی موجودات ناپیدا ، ماخذ نامگذاری آیه اول سوره است . مباحث این سوره اغلب درباره ی موجود ناپیدایی به نام جن می باشد که به ایمان آوردن آنها به پیامبر اسلام  ( که درود خداوند بر او و خاندان پاکش باد ) و خضوع آنها در برابر قرآن مجید و اعتقادشان به معاد و اینکه دارای گروه مومنان و گمراهان هستند ، اشاره میکند .

     ۷۳. سوره ی مُزَمِّل به معنی گلیم بر خور پیچیده ( منظور پیامبر است ) ، ماخذ نام گذاری آیه اول سوره است . دعوت پیامبر به قیام شبانه برای عبادت و تلاوت قرآن ، اشاره به معاد ، اشاره به حضرت موسی ، دعوت به نماز و زکات و انفاق در راه خدا .

     ۷۴ . سوره ی مُدَّثِِّر به معنی رداء یا گلیم بر خود پیچیده ( منظور پیامبر اسلام است ) ، ماخذ نام گذاری آیه اول سوره است . دعوت پیامبر به قیام و ابلاغ آشکار پیام الهی و صبر و استقامت ، تاکید بر امر قیامت از طریق سوگندهای مکرر و اشاره به ارتباط سرنوشت هر انسانی با اعمال او .

     ۷۵ . سوره ی قیامت به معنی رستاخیز ، ماخذ نامگذاری آیه ی اول سوره است . مباحث این سوره بر محور قیامت و معاد دور میزند ، از جمله بیان حوادث عجیب و هول انگیز که در پایان این جهان و آغاز قیامت روی می دهد و لحظات پر اضطراب مرگ و انتقال از این جهان به جهان دیگر

     ۷۶ . سوره ی دهر ( انسان ) به معنی روزگار ، زمانه ، ماخذ نامگذاری آیه اول سوره است . اشاره به آفرینش انسان ، اشاره به اهمیت قرآن ، بیان حاکمیت مشیت و خواست الهی در عین مختار بودن انسان

     ۷۷ . سوره ی مرسلات به معنی فرستاده شدگان ( منظور ملائکه یا بادها است ) ، ماخذ نامگذاری آیه اول سوره است . بیشترین مطالبی که در این سوره طرح شده است ، مسائل مربوط به قیامت می باشد .

 

با  چهره ای  باز  و  رویی  گشاده  با  دیگران  رفتار کن  ( پیامبر اسلام که درود خدا بر او و خاندانش باد ) 

+ نوشته شده در  یکشنبه سی ام مهر 1385ساعت 22:12  توسط امیر | 

دعای امروز : بارلها ، روزی که خلق را از قبرها برانگیزی ، در آن روز مرا رسوا و هلاک مگردان ( سوره ی شعرا آیه ی ۸۷ )

بخش اول : بازگرداندن اعجاز به زندگی - فقط انجام دهید

     آن چیست که بیش از همه دوست دارید انجام دهید ، اما به دلیل ترس ار سرانجامش انجام نمی دهید ؟

     سه چیز را نام ببرید که دوست دارید ، اما می ترسید انجام دهید .

     بهترین و بدترین پی آمدهای ممکن انجام هر یک از این سه چیست ؟

     از خود بپرسید " ترس و نگرانی های من چیست ؟ " و پاسخ را بنویسید .

     ترس شما تا چه اندازه واقع گرایانه است ؟ به طور معمول ترس ها ، غیر عقلانی و بی دلیل اند

     دل مشغولی ما با پی آمدهای ترس ، سبب اولویت دادن بیش از حد به واقعیت خود ترس می شود .

     پیش بروید ، فقط انجام بدهید ! احساس خوبی خواهید داشت .

بخش دوم : آشنایی با سوره های جزء بیست و هشتم قرآن

     ۵۸ . سوره ی مجادله به معنی گفتگو ( در این سوره موضوع گفتگوی زنی با پیامبر در مورد شوهرش بیان شده است ) ، ماخذ نامگذاری آیه ی اول سوره است . اشاره به حکم ظهار ، بیان دستورهایی  در آداب مجالست از جمله منع کردن از نجوی ( در گوشی حرف زدن ) ، بحث در مورد منافقان و دعوت به سوی الله

     ۵۹ . سوره ی حشر به معنی جمع کردن ، ماخذ نامگذاری آیه ی دوم سوره است . اشاره به تسبیح کردن عمومی موجودات در برابر خداوند ، اشاره به منافقان مدینه ، بیان صفات جمال و جلال خدا و اسماء حسنی

     ۶۰ . سوره ی ممتحنه به معنی کسی که مورد آزمایش واقع شده ـ آزمایش شده ، ماخذ نامگذاری آیه ۱۰ سوره است . بیان مسئله ی  " حب فی الله " و " بغض فی الله " ، اشاره به زنان مهاجر و آزمایش و امتحان آنها

     ۶۱ . سوره ی صف به معنی ردیف ایستاده ـ صف به صف ایستادن ، ماخذ نامگذاری آیه ی ۴ سوره است . دعوت به هماهنگی گفتار و کردار و پرهیز از سخن گفتن بدون عمل کردن ، اشاره به پیمان شکنی بنی اسرائیل ، اشاره به زندگی حواریون حضرت عیسی مسیح

     ۶۲ . سوره ی جمعه ، ماخذ نامگذاری آیه ی ۹ سوره است . نماز جمعه در این سوره بیان شده است . بیان توحید و هدف بعثت پیامبر اسلام که درود خداوند بر او و خاندان پاکش باد ، ذکر مسئله ی معاد ، اشاره به نماز جمعه و بعضی خصوصیات این عبادت ، اشاره به تسبیح عمومی موجودات .

     ۶۳ . سوره ی منافقون جمع منافق ـ آدم دورو ، ماخذ نامگذاری آیه اول سوره است . محور اصلی این سوره منافقان است و نشانه های آنان ، توصیه به انفاق در راه خدا و غافل نشدن از ذکر او .

     ۶۴ . سوره ی تغابن به معنی پشیمانی ـ مغبون کردن ـ یکی از نام های قیامت است ، ماخذ نامگذاری آیه ی ۹ سوره است . بیان توحید و صفات و افعال خداوند ، اشاره به اینکه قیامت روز مغبون شدن گروهی و برنده شدن گروه دیگر است ، دستور به اطاعت از خدا و پیامبر و دعوت به انفاق کرن .

     ۶۵ . سوره ی طلاق ، ماخذ نامگذاری آیه ی اول سوره است . بیان احکام مربوط به طلاق و اشاره هایی به مبدا و معاد و نبوت پیامبر و بشارت و انذار .

     ۶۶ . سوره ی تحریم به معنی حرام کردن ( و منظور از آن خطاب خداوند به پیامبر است که چرا چیزی که خداوند بر تو حلال ساخته بر خود حرام میکنی ) ماخذ نامگذاری آیه ی اول سوره است . دستور به مراقبت در امر تعلیم و تربیت خانواده ، اشاره به توبه و جهاد ، اشاره به دو تن از زنان صالح یعنی مریم مقدس و همسر فرعون و دو نفر از زنان نا صالح مانند همسر نوح و همسر لوط .

 

وقتی خشمگین هستی : نه تصمیم بگیر و نه قضاوت کن ( امام علی )

+ نوشته شده در  یکشنبه سی ام مهر 1385ساعت 0:42  توسط امیر | 

دعای امروز : خدایا من به خیری که تو از خوان کرمت نازل فرمایی محتاجم . ( سوره ی قصص آیه ی ۲۴ )

بخش اول : بازگرداندن اعجاز به زندگی - " می توانم " را جایزگزین " باید " کنید

     همه چیزهایی را که فکر میکنید باید انجام دهید ، بنویسید .

     من باید ......

     من باید .............

حال هر مورد از فهرست را با صدای بلند بخوانید و از خود بپرسید " چرا باید چنین کاری انجام دهم ؟ "

     فهرست خود را بازنویسی کنید . " باید " را با " می توانم " جایگزین کرده و هر مورد را با عبارت " اگر واقعا بخواهم " آغاز کنید .

     سپس ، فهرست خود را به این طریق بازنویسی کنید ، احتمالا مواردی را می یابید که اصلا دوست ندارید تغییر بدهید .

     خود را قربانی " باید " نکنید . امکان " می توانم " را در زندگی خود فراهم کنید و اجازه دهید تغییرات مثبت در زندگی شما شروع شود .

بخش دوم : آشنایی با سوره های جزء بیست و ششم قرآن

     ۴۶ . سوره ی احقاف به معنی سرزمین قوم هود میباشد که گرفتار عذاب الهی شدند ، ماخذ نامگذاری آیه ی ۲۱ سوره است . ذکر عظمت قرآن ، اشاره به گسترش و عمومیت دعوت پیامبر اسلام تا آنجا که غیر از انسانها طایفه ی جن را نیز شامل می شود .

     ۴۷ . سوره ی محمد ( که سلام و درود خدا بر او و خاندان پاکش باد ) نام پیامبر عظیم الشان اسلام ، ماخذ نامگذاری آیه دوم سوره است . بیان مسئله ی ایمان و کفر ، بیان مسئله ی جهاد ، ذکر شرح حال منافقان ، بررسی سرنوشت اقوام گذشته ، بیان آزمایش الهی به تناسب مسئله ی جنگ ، ذکر مسئله ی انفاق که آن نیز نوعی جهاد است و نقطه مقابل آن بخل .

     ۴۸ . سوره ی فتح به معنی گشودن - پیروزی ، ماخذ نامگذاری آیه اول سوره است . اشاره به پیروزی اسلام و تاکید بر تحقق خواب پیامبر مبنی بر وارد شدن به مکه و انجام مناسک عمره ، اشاره به حوادث صلح حدیبیه و مسئله ی بیعت رضوان ، اشاره به مقام پیامبر که سلام و درود خدا بر او و خاندانش باد  و هدف والای ایشان ، معرفی کسانی که از شرکت در جهاد معاف هستند ، اشاره به ویژگی های پیروان پیامبر اسلام و صفات مخصوص آنها .

     ۴۹ . سوره ی حجرات به معنی خیمه ها، ماخذ نامگذاری آیه ی ۴ سوره است . بیان آداب برخورد با پیامبر بزرگ اسلام ، اشاره به یک سلسله اصول اخلاق اجتماعی اسلام ، بیان دستوراتی در زمینه ی چگونگی حل و فصل اختلافات داخلی که احیانا در میان مسلمانان روی میدهد ، اشاره به اینکه ایمان تنها به گفتار نیست .

     ۵۰ . سوره ی ق ( قاف ) از حروف مقطعه ی قرآن است . ماخذ نامگذاری آیه ی اول سوره است . تقریبا تمام آیات این سوره بر محور معاد دور می زند و مباحثی چون ثبت اعمال و اقوال ، مرگ و انتقال از این جهان به جهان دیگر ، حوادث قیامت و استدلال بر مسئله ی معاد را مطرح می نماید . البته در این میان به اقوام طغیانگر گذشته چون فرعون و فوم عاد و لوط و قوم شعیب و تُبَع اشاره میکند .

     ۵۱ . سوره ی الذاریات به معنی پراکنده کنندگان مانند بادها ، ابرها ، ملائکه ، ماخذ نامگذاری آیه اول سوره است . بیان مسئله ی معاد ، اشاره به توحید ، ذکر داستان فرشتگانی که مهمان حضرت ابراهیم شدند ، اشاره به داستان حضرت موسی . قوم عاد و ثمود و قوم نوح .

 

دنیای خود را به واسطه ی کارهای نیک اصلاح کنید و برای آخرت خود کارهای نیک انجام دهید ، مثل اینکه فردا می میرید ( پیامبر اکرم )

+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم مهر 1385ساعت 1:32  توسط امیر | 

دعای امروز : بارلها بیامرز و ببخشای که تو بهترین بخشندگان عالم وجودی ( سوره مومنون آیه ی ۱۱۸ )

بخش اول : بازگرداندن اعجاز به زندگی - یک روز ، خود را بپرورانید

     آیا مراقب خودتان هستید ؟

     آیا به خودتان عشق می ورزید و خود را تشویق میکنید ؟

     آیا وقتی زمین می خورید ، بلند می شوید و مقتی ناراحت میشوید خود را آرام می کنید ؟

     آیا وقتی اشتباه میکنید ، خود را می بخشید ؟

     به طور معمول برای ما دشوار است که به خود عشق بورزیم و خودمان را بپرورانیم .

     تصمیم بگیرید که خود را برای یک روز بپرورانید و ببینید که چه می شود .

     بگذارید تا هر اندیشه و عملی حامی شما باشد و جمله ی تاییدی زیر را به خود بگویید :

من شایسته ی عشق و مراقبت هستم

     یک روز خود را بپرورانید ، این عادت در شما رشد میکند .

بخش دوم : آشنایی با سوره های جزء بیست و هفتم قرآن

 

     ۵۲ . سوره ی طور نام کوهی است . ماخذ نامگذاری آیه ی اول سوره است .اشاره به نعمت ها و مواهب الهی برای مومنان در قیامت ، اشاره به نبوت پیامبر اسلام که درود خداوند بر او و خاندان مطهرش باد ، بیان مسئله ی توحید و معاد .

     ۵۳ . سوره ی نجم به معنی ستاره ، ماخذ نامگذاری آیه ی اول سوره است . اشاره به تماس مستقیم پیامبر با پیک وحی ، جبرائیل ،اشاره به معراج پیامبر اسلام که درود خداوند بر او و خاندان پاکش باد ، بازگذاشتن راه توبه ، ذکر اقوام گذشته مانند : قوم عاد و ثمود و نوح و لوط

     ۵۴ . سوره ی قمر به معنی ماه  ، ماخذ نامگذاری آیه اول سوره است . بیان نزدیکی قیامت و موضوع شکافته شدن ماه توسط پیامبر یا شق القمر ، اشاره به قوم سرکش نوح و مسئله ی طوفان ، ذکر داستان قوم عاد و ثمود و مخالفتشان با حضرت صالح و مسئله ی ناقه ( شتر ) ،اشاره به قوم لوط و سخنی کوتاه در مورد مومن آل فرعون .

     ۵۵ . سوره ی الرحمان از صفات خداوند ـ بسیار بخشنده ، ماخذ نامگذاری آیه ی اول سوره است . اشاره به نعمت های الهی ، اشاره به چگونگی خلقت جن و انسان ، بیان نشانه های خداوند در زمین و آسمان ، ذکر نعمت های ابدی جهان آخرت .

     ۵۶ . سوره ی واقعه یکی از نام های قیامت است به معنی واقع شونده ، ماخذ نامگذاری آیه اول سوره است . بیان نشانه های ظهور قیامت و گروه بندی انسانها ، ذکر مقامات مقربین و اصحاب یمین و انواع مواهب الهی برای آنها و ذکر اصحاب شمال ، بیان حالت احتضار و انتقال از این جهان .

     ۵۷ . سوره ی حدید به معنی آهن ، ماخذ نامگذاری آیه ۲۷ سوره است . بیان توحید و صفات خداوند که حدود بیست و هفت صفت از صفات الهی در آن آمده است . اشاره به عظمت قرآن ، ذکر انفاق در راه خدا ، اشاره به عدالت اجتماعی که از اهداف مهم انبیاست ، مذمت و نکوهش رهبانیت و گوشه نشینی و انزوای اجتماعی .

+ پی نوشت : برای پدرام دعا کنید .

 

دلهای مردم گریزان است ، به کسی روی آورند که خشرویی کند . ( امام علی )

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم مهر 1385ساعت 22:36  توسط امیر | 

دعای امروز : بارلها مرا به عمل صالحی که تو می پسندی موفق بدار و مرا به لطف و رحمتت در صف بندگان شایسته ات داخل گردان ( سوره ی نمل آیه ی ۱۹ )

بخش اول : بازگرداندن اعجاز به زندگی - به دنبال روزنه امید باشید

     زندگی پر از فراز و نشیب هاست .اما میتوانیم از هر آنچه برای ما رخ می دهد درس بیاموزیم .

     رابطه ای خاتمه می یابد ، در امتحانی موفق نمیشویم ، شغلی را از دست میدهیم ...

     به محض فرو نشستن عصبانیت و یا ناراحتی ، میتوانیم گذشته را مرور کنیم و از آن برای بیشتر شناختن خودمان استفاده کنیم .

     هر رخدادی در زندگی ما هدفی دارد

     نیتی قدرتمند در هر وضعیتی وجود دارد .

     به عوض ماندن در حالتی منفی که فقط شما را رو به پایین می کشاند ، با شیوه ای جدید به وضعیت رو کنید .

     چون دری بسته شود ، در دیگری گشوده خواهد شد .

     دری را که گشوده میشود پیدا کنید ،

     به دنبال روزنه ی امید باشید ...

برگرفته از کتاب " شصت روز تا خوشبختی " اثر لیندا فیلد

بخش دوم : اشنایی با سوره های جزء بیست و پنجم قرآن

     ۴۱. سوره ی فصلت ( حا میم سجده ) به معنی تفصیل داده شده و چون در این سوره سجده ی واجب وجود دارد حا میم سجده گفته شده است ، ماخذ نام گذاری آیه ی سوم سوره است . توجه کردن به قرآن ، اشاره به آفرینش آسمان و زمین و مراحل پیدایش کره ی زمین و کوه ها و گیاهان و حیوانات ، اشاره به سرگذشت اقوام مغرور گذشته از جمله قوم عاد و ثمود و اشاره ی کوتاهی به داستان موسی . این سوره ۵۴ آیه و ۷۹۶ کلمه و ۳۳۵۰ حرف دارد و در مکه بر قلب پیامبر هبوط کرده است .

     ۴۲ . سوره ی شوری به معنی مشاوره ـ مشورت کردن ، ماخذ نامگذاری آیه ی ۳۸ سوره است . اشاره به وحی و ارتباط پیامبران با خداوند ، بیان یک سلسله مباحث اخلاقی مانند : استقامت ، توبه ، عفو و گذشت ، فرو نشاندن آتش خشم ، دوری کردن از لجاجت و دنیاپرستی و جزع و فزع به هنگام بروز مشکلات . این سوره  ۵۳ آیه و ۸۶۶ کلمه و ۳۵۸۸ حرف دارد و در مکه بر قلب پیامبر هبوط کرده است .

     ۴۳ . سوره ی زخزف به معنی زینت ها ـ طلا ( در این سوره از طلا و نقره سخن رفته است )، ماخذ نامگذاری آیه ی ۳۵ سوره است . اشاره به اهمیت قرآن و نبوت پیامبر اسلام ، مبارزه با تقلیدهای کورکورانه ، اشاره به ارزش های باطلی که حاکم بر افراد بی ایمان است ، بیان اندرزهای سودمند و موثر . این سوره  ۸۹ آیه و ۸۳۳ کلمه و ۳۴۰۰ حرف دارد و در مکه بر قلب پیامبر هبوط کرده است .

     ۴۴ . سوره ی الدخان به معنی دود ، ماخذ نامگذاری آیه ی ۱۰ سوره است . بیان عظمت قرآن و اینکه در شب قدر نازل شده است ، اشاره به سرگذشت موسی و قوم بنی اسراعیل در مقابل فرعون ، اشاره به هدف آفرینش و بیهوده نبودن ]لقت آسمان و زمین . این سوره ۵۹ آیه و ۳۴۶ کلمه و ۱۴۳۱ حرف دارد و در مکه بر قلب پیامبر هبوط کرده است .

     ۴۵ . سوره ی جاثیه به معنی به زانو در آمده ( اشاره به اینکه روز قیامت مردم به زانو در می آیند ) ، ماخذ نامگذاری آیه ی ۲۷ سوره است . بیان عظمت قرآن ، ذکر پاره ای از ادعای طبیعت گرایان و پاسخ قاطع به آنها ، اشاره ی کوتاهی به سرنوشت بعضی اقوام گذشته چون بنی اسرائیل ، دعوت به عفو و گذشت در عین قاطعیت و عدم انحراف از حق ، اشاره به حوادث تکان دهنده ی قیامت ، مخصوصا مسئله ی نامه ی اعمال که تمامی کارهای انسان را  بی کم و کاست در بر میگیرد . این سوره  ۳۷ آیه و ۴۸۸ کلمه و ۲۱۹۱ حرف دارد و در مکه بر قلب پیامبر نازل شده است .

 

کسی که زبان خود را از ریختن آبروی مردم نگه دارد ، خداوند در قیامت لغزش های او را می بخشد ( پیامبر لسلام که درود خداوند بر او و خاندانش باد )

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم مهر 1385ساعت 0:0  توسط امیر | 

بارلها ، تو از گناهان ما در گذر و در حق ما لطف و مهربانی فرما که تو بهترین مهربانانی . ( سوره ی مومنون آیه ی ۱۰۹

بخش اول : بازگرداندن اعجاز به زندگی -  در درون خود به دنبال قهرمان باشید

     چه کسی را بیش از همه تحسین میکنید ؟ قهرمانان شما چه کسانی هستند ؟

     فهرستی از قهرمانان خود تهیه کرده و با دقت بنویسید که چرا ایشان را تحسین میکنید .

     به دقت خصوصیت هایی از ایشان که شما بیش از همه تحسین میکنید بیندیشید

     و حال درباره ی خودتان فکر کنید .

     شما هم در سطحی همه ی این خصوصیت ها را دارا هستید .

     اگر شما بتوانید برخی نقاط قوت را در دیگران تشخیص دهید ، باید از داشتن ظرفیت همین نقاط قوت در خودتان نیز آگاه باشید .

     به دنبال قهرمانی در درون خود باشید که قادر است از همه ی این مواهب بهره گیرد و زندگی یی سراسر شگفت خلق کند .

برگرفته از کتاب " شصت روز تا خوشبختی " اثر " لیندا فیلد "

بخش دوم : آشنایی با سوره های جزء بیست و چهارم قرآن

     ۳۹ . سوره ی زمر به معنی گروه ها (گروه گروه از دوزخیان و فرشتگان ) ، ماخذ نامگذاری آیه ی اول سوره است . بیان توحید و معاد ، بیان پاداش و عذاب در قیامت ، بیان اهمیت قرآن مجید ، اشاره ی کوتاه به سرگذشت اقوام گذشته و ذکر مسئله ی توبه . نام دیگر این سوره الغرف ( به ضم قا و نصب ر )است . این سوره ۷۵ آیه و ۱۱۹۲ کلمه و ۴۷۰۸ حرف دارد و در مکه بر قلب پیامبر هبوط کرده است

     ۴۰ . سوره ی غافر ( مومن ) به معنی آمرزنده . در این سوره از مومن آل فرعون سخن رفته است ، ماخذ نامگذاری آیه ی سوم سوره است . طرح داستان موسی با فرعون ، دعوت پیامبر اسلام که درود و سلام خدا بر او و خاندان پاک و مطهرش باشد ، اشاره به قیامت و توحید . این سوره ۸۵ آیه و ۱۱۹۹ کلمه و ۴۹۶۰ حرف دارد و در مکه بر قلب پیامبر هبوط کرده است.

     ۴۱ . سوره ی فصلت ( حا میم سجده ) به معنی تفصیل داده شده و چون در این سوره سجده ی واجب وجود دارد حا میم سجده گفته شده است ، ماخذ نام گذاری آیه ی سوم سوره است . توجه کردن به قرآن ، اشاره به آفرینش آسمان و زمین و مراحل پیدایش کره ی زمین و کوه ها و گیاهان و حیوانات ، اشاره به سرگذشت اقوام مغرور گذشته از جمله قوم عاد و ثمود و اشاره ی کوتاهی به داستان موسی . این سوره ۵۴ آیه و ۷۹۶ کلمه و ۳۳۵۰ حرف دارد و در مکه بر قلب پیامبر هبوط کرده است .

 

 اگر بر دشمتن دست یافتی ، بخشیدن او را شکرانه ی پیروزی قرار بده ( امام علی )

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم مهر 1385ساعت 1:22  توسط امیر | 

دعای امروز : بارلها به تو پناه میبرم از آنکه شیاطین به مجلسم حضور یابند ( سوره ی مومنون آیه ی ۹۷ )

بخش اول : بازگرداندن اعجاز به زندگی - تکانه های خوب ایجاد کنید

     شما می توانید با به کار گرفتن کلمه ها . اندیشه های متعالی در زمانی که با خودتان و دیگران حرف میزنید ، تکانه های پرانرژی خود را ارتقا داده . بیشتر احساس سبکی کنید .

     اگر مضطرب هستید ، از واژه های مثبت استفاده کنید تا انرژی خود را افزایش دهید .

     چنین واژه هایی را به خودتان بگویید :

هماهنگی

عشق

ضلح

درخشش

زیبایی

لذت

شور

با وفا

لذت بخش

الهام بخش و ...

     به همه ی واژه های زیبا و الهام بخش که می دانید فکر کنید و درباره شان حرف بزنید .

     ملاحضه می کنید که وقتی این کلمه ها را در کلام خود به کار می گیرید ، چقدر سبکتر و درخشان تر میشوید

     کلمه های متعالی را در صحبت با دیگران به کار ببندید .

     تغییرات ایجاد شده در انرژی خود و دیگران را ببینید و احساس کنید .

برگرفته از کتاب " شصت روز تا خوشبختی " اثر لیندا فیلد

بخش دوم : آشنایی با سوره های جزء بیست و سوم

     ۳۶ . سوره ی یس (یاسین) یکی از حروف مقطعه قرآن است. ماخذ نامگذاری آیه ی اول سوره است . بیان رسالت یامبر اسلام که درود خدا بر او و خاندان پاکش باد ، و قرآن مجید و هدف نزول آن ،اشاره به رسالت بعضی از پیامبران الهی ، ذکر مباحثی درباره ی توحید ، معاد و پایان جهان و بهشت و دوزخ . این سوره ۸۳ آیه و ۷۲۹ کلمه و ۳۰۰۰ حرف دارد و در مکه بر قلب مبارک پیامبر هبوط کرده است .

     ۳۷ . سوره ی صافات به معنی صف کشندگان ، فرشتگان صف کشیده . ماخذ نامگذاری آیه ی اول سوره هست .بحثی پیرامون گروه هایی از ملائکه ، بیان قسمتی از تاریخ انبیای بزرگ الهی مانند : نوح ، ابراهیم ، اسحاق ، موسی و هارون ، الیاس ، لوط و یونس و بیان یکی از انواع شرک که عبارت باشد از اعتقاد به خویشاوندی خداوند با جن و فرشتگان .بیان پیروزی حق بر باطل . این سوره ۱۸۲ آیه . ۸۲۰ کلمه و ۳۸۲۳ حرف دارد و در مکه بر قلب پیامبر هبوط کرده است .

     ۳۸ . سوره ص ( صاد ) یکی از حروف مقطعه ، ماخذ نامگذاری آیه ی اول سوره است .ذکر مسئله ی نبوت پیامبر اسلام ، اشاره به گوشه هایی از تاریخ پیامبران مخصوصا : داود ، سلیمان ، و ایوب ، بیان آفرینش انسان و مقام والای او و سجده کردن فرشتگان برای آدم . این سوره ۸۸ آیه و ۷۳۲ کلمه و ۳۰۲۹ حرف دارد و در مکه بر قلب پیامبر هبوط کرده است .

     ۳۹ . سوره ی زمر به معنی گروه ها (گروه گروه از دوزخیان و فرشتگان ) ، ماخذ نامگذاری آیه ی اول سوره است . بیان توحید و معاد ، بیان پاداش و عذاب در قیامت ، بیان اهمیت قرآن مجید ، اشاره ی کوتاه به سرگذشت اقوام گذشته و ذکر مسئله ی توبه . نام دیگر این سوره الغرف ( به ضم قا و نصب ر )است . این سوره ۷۵ آیه و ۱۱۹۲ کلمه و ۴۷۰۸ حرف دارد و در مکه بر قلب پیامبر هبوط کرده است .

 

بهترین شما کسانی هستند که متواضع ترند و زنان خود را بیشتر اکرام میکنند . ( فاطمه زهرا س)

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم مهر 1385ساعت 14:17  توسط امیر | 

دعای امروز : بارلها ، نام مرا بر اقوام آتیه نیکو و سخنم را دلپذیر گردان (سوره ی شعرا آیه ی ۸۴ )

بخش اول : بازگرداندن اعجاز به زندگی - به والدین احترام بگذارید

      وقتی غذای شما میسوزد ، ماشین ظرفشویی از کار افتاده است و شب گذشته فقط سه ساعت خوابیده اید ، به خاطر بیاورید که شما تنها نیستید !

     والدین در هر جایی کاری بزرگ انجام می دهند ، پس به خودتان یادوری کنید که به پدر و مادر احترام بگذارید .

     فهرستی از نکته های زیر فراهم کرده و همیشه به آن رجوع کنید .

     پدر و مادر بودن کار بزرگی است .

     من بهترین را انجام میدهم

     پدر و مادر بودن بسیار حساس است .

     مجبور نیستم احساس گناه کنم .

     لازم است به پس از خودم بیندیشم .

     هیچ پدر و مادر کاملی وجود ندارد .

     من از پدر و مادرم سپاس گذارم .

     من می توانم ببخشم .

     این فهرست را در جایی که پیش چشم باشد قرار دهید .

برگرفته از کتاب شصت روز تا خوشبختی اثر لیندا قیلد

بخش دوم : معرفی سوره های جزء بیست و دوم قرآن

     33 . سوره ی احزاب به معنی فرقه ها ، طایفه ها ، لشگر ها ( منظور لشگر های کفار مکه است که برای جنگ با مسلمین به مدینه آمدند ) .ماخذ نامگذاری آیه ی ۲۰ سوره است . اشاره بهاره ای از خرافات دوران جاهلیت مانند مسئله ی ظهار که یک شیوه ی طلاق در جاهلیت بوده است ، اشاره به جنگ احزاب ، ذکر مسئله ی حجاب

     ۳۴ . سوره ی سباء نامقومی است ، ماخذ نامگذاری آیه ی ۱۵ سوره است . بیان مسئله ی توحید و نبوت و معاد ، ذکر نعمتهای الهی ، بیان سرنوشت شکرگزاران و کافران ، دعوت انسانها به تفکر و اندیشه و عمل صالح

     ۳۵ . سوره ی فاطر به معنی پدید آورنده ، ماخذ نامگذاری آیه ی اول سوره است . بیان عظمت خداوند و مسئله ی توحید ، اشاره به مسئله ی رهبری انبیاء ، بیان اندرز و مواعظ الهی در زمینه های مختلف . نام دیگر سوره " ملائکه " است .

     ۳۶ . سوره ی یس (یاسین) یکی از حروف مقطعه قرآن است. ماخذ نامگذاری آیه ی اول سوره است . بیان رسالت یامبر اسلام که درود خدا بر او و خاندان پاکش باد ، و قرآن مجید و هدف نزول آن ،اشاره به رسالت بعضی از پیامبران الهی ، ذکر مباحثی درباره ی توحید ، معاد و پایان جهان و بهشت و دوزخ

 

اگر چیز ناروایی از دوستت شنیدی و او انکار کرد ، از او بپذیر ، این به منزله ی توبه ی اوست . ( امام صادق )

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم مهر 1385ساعت 4:45  توسط امیر | 

پروردگارا ، ما را فرزندانی مرحمت فرما که مایه ی چشم روشنی ما باشند و ما را پیشوای اهل تقوا قرار بده ( سوره ی فرقان آیه ی ۷۴ )

بخش اول : بازگرداندن اعجاز به زندگی - گام به گام پیش بروید

     همیشه روز ، با یک صدای بلند ناگهانی ، آغاز نمیشود .

     گاهی وقتها یافتن انرژی ، برخاستن  و بیرون رفتن دشوار است .

     ممکن است چیزهای بسیاری در سر داشته باشید ، ممکن است برنامه ی کاری پر مشغله ای داشته باشید ، ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید .

     بر روی کاری که هم اکنون در دست دارید متمرکز شوید .

     قبل از آنکه به کار بعدی فکر کنید فقط از رختخواب بیرون بیایید .

     تا زمانی که این گام را بر نداشته اید به گام بعدی نیندیشید .

     زمانی که کارهای بیشتر و بیشتری را انجام دادید ، احساس میکنید بر اوضاع مسلط هستید .

برگرفته از کتاب شصت روز تا خوشبختی اثر لیندا فیلد

بخش دوم : آشنایی با سوره های جزء بیست و یکم

     ۲۹ . سوره ی عنکبوت نام حشره ای است .ماخذنامگذاری آیه ی ۴۱ سوره است .بیان مسئله ی امتحان شدن انسانها ، ذکر وضع منافقان ، ذکر گوشه هایی از مبارزات پیامبران بزرگ الهی چون : نوح ، ابراهیم ، لوط ، شعیب ، و بیان مسئله ی توحید و ضعف . ناتوانی معبود های ساختگی .

     ۳۰ . سوره ی روم منظور دولت امپراتوری روم است . ماخذ نامگذاری آیه دوم سوره است . پیشگویی پیروزی رومیان بر ایرانیان در جنگی که در آینده درگیر میشد ، بیان گوشه ای از طرز فکر و حالات افراد بی ایمان ، اشاره به مسئله ی مالکیت و حق ذی القربی و نکوهش رباخواری .

     ۳۱ . سوره ی لقمان به نام لقمان حکیم است . ماخذ نام گذاری آیه ی ۱۲ سوره است . اشاره به عظمت قرآن ، ذکر قسمتی از سخنان حکمت آمیز لقمان به فرزندش ، بیان دلایل توحید و اشاره ی کوتاهی به مسئله ی معاد و بیان علم غیب خداوند .

 

نگاه کردن به پدر و مادر ، همچون نگاه کردن به خانه ی خدا عبادت است . ( امام صادق )

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم مهر 1385ساعت 5:8  توسط امیر | 

دعای امروز : بارلها مرا به سر منزل مبارک هدایت فرما ( سوره ی مومنون آیه ی ۲۹ )

بخش اول : بازگرداندن اعجاز به زندگی - مضطرب کننده های غیر ضروری را  از میان ببرید

کمی اضطراب ما را وا میدارد تا در زندگی حرکت کنیم و پویا باشیم و بر چالش های زندگی غلبه کنیم .

اما اضطراب زیاد باعث خستگی ، افسردگی ، رخوت و حتی بیماری میشود .

همه ی مادر برابر وضعیت ها ، واکنش های متفاوتی داریم .

اضطراب برای یک نفر " برانگیزاننده " و برای کسی دیگر " سم " است .

اضطراب های غیر ضروری را شناسایی کرده و از زندگی بیرون کنید .

درباره ی هر عامل ایجاد اضطراب به دقت فکر کنید .

چگونه میتوانید با آن مواجه شوید ، آیا تغییرش میدهید یا می پذیریدش ؟

رویکرد خود را تغییر دهید و از شر اضطراب های مضر خلاص شوید .

بخش دوم : آشنایی با سوره های جزء بیستم قرآن کریم

27 . سوره ی نمل به معنی مورچه . ماخذ نامگذاری آیه 18 سوره است . اشاره به معاد . ذکر سرگذشت پنج پیامبر بزرگ الهی . بیان داستان حضرت سلیمان و ملکه ی سباء و سخن گفتن پرندگانی چون هدهد و همچنین واقعه ی برخورد لشگر سلیمان با مورچگان .

۲۸ . سوره ی قصص به معنی حکایت ها است . ماخذ نامگذاری آیه ۲۵ سوره است . ذکر تاریخچه ی بنی اسرائیل ، بیان داستان قارون آن مرد ثروتمند و مستکبری که سرگذشتی چون فرعون داشت و با این تاوت که قارون در خاک فرو رفت و فرعون در آب غرق شد .

۲۹ . سوره ی عنکبوت نام حشره ای است .ماخذنامگذاری آیه ی ۴۱ سوره است .بیان مسئله ی امتحان شدن انسانها ، ذکر وضع منافقان ، ذکر گوشه هایی از مبارزات پیامبران بزرگ الهی چون : نوح ، ابراهیم ، لوط ، شعیب ، و بیان مسئله ی توحید و ضعف . ناتوانی معبود های ساختگی .

 

خواب ، آسایش تن ، سخن گفتن آسایش روان و خاموشی آسایش عقل است . ( امام صادق )

+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم مهر 1385ساعت 1:19  توسط امیر | 

دعای امروز : بارلها ، مرا فرزندی صالح که از بندگان شایسته تو باشد عطا فرما .     (سوره صافات آیه ۱۰۰ )

بخش اول : بازگرداندن اعجاز به زندگی - یک دعای خیر آسمانی بخوانید

     عبارت های زیر را روی کاغذ یا کارتی بنویسید تا مجموعه ای از دعاهای آسمانی برای خود بسازید .

     این کارت ها عبارت هایی کلیدی فراهم می آورند برای اینکه شما را هدایت کنند تا روی جوانب خاصی از زندگی درونی خود متمرکز شوید .

     سادگی

     اشتیاق

     رستگاری

     اشراق

     صداقت

     شوخی

     ترغیب حقیقت

     زیبایی

     هماهنگی

     خلاقیت

     همدردی

     بخشایندگی

     مهربانی

     ایمان

     شناخت

     آزادی

     عشق

     انسجام

     اعتدال

     کارت ها را به ترتیب پیش رو قرار دهید . بر مشکلی تمرکز کرده و یاری الهی را تقاضا کنید . کارتی را بردارید و درباره ی معنای آن بیندیشید . خصوصیت هایی را که این عبارت به همراه می آورد را در خود جذب کنید .

     اتصال الهی خود را تقویت کنید نا رخ دادن معجزه هایی از نو ، آغاز شود . 

بخش دوم : آشنایی با سوره های جزء نوزدهم

     ۲۵ . سوره ی فرقان به معنی جدا کننده ی حق و باطل و یکی از نام های قرآن است . ماخذ نامگذاری آیه ی اول سوره است . ذکر دلایل توحید ، ذکر نشانه های عظمت خداوند مانند : روشنایی آفتاب ، ظلمت و تاریکی شب ، باد و باران ، زنده شدن زمین ، آفرینش آسمانها و زمین و خورشید و ماه و سیر منظم آنها ، بیان صفات مومنان راستین .

     ۲۶ . سوره ی شعرا به معنی کسانی که شعر می سرایند  .ماخذ نامگذاری آیه ی 224 سوره است . بیان عظمت قرآن . فراز هایی از سرگذشت هفت پیامبر بزرگ الهی که عبارتند از : نوح و هود و صالح و لوط و شعیب و حضرت موسی و مباحثی پیرامون شعرا

     27 . سوره ی نمل به معنی مورچه . ماخذ نامگذاری آیه 18 سوره است . اشاره به معاد . ذکر سرگذشت پنج پیامبر بزرگ الهی . بیان داستان حضرت سلیمان و ملکه ی سباء و سخن گفتن پرندگانی چون هدهد و همچنین واقعه ی برخورد لشگر سلیمان با مورچگان .

 فقط دعاست که سرنوشت را تغییر میدهد و تنها نیکی است که مایه ی افزایش عمر است (یامبر اکرم)

+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم مهر 1385ساعت 3:52  توسط امیر | 

بارلها ، به لطف و کرمت از خطای من در گذر ، که تو تنها بخشنده ی بی عوض هستی . ( سوره ی ص آیه ۳۵)

بخش اول : بازگرداندن اعجاز به زندگی - قدرت شخصی خود را افزایش دهید

     زمانی قدرت شخصی زیادی خواهیم داشت که :

     اعتماد به نفس بالایی داشته باشیم .

     پر انرژی و پویا باشیم .

     موثر باشیم .

     تخیل قوی داشته باشیم .

     هدفمند باشیم .

     قاطع باشیم .

     با تمرکز باشیم .

     چه مواقعی چنین احساسی دارید ؟ اگر میخواهیم قدرت شخصی زیادی داشته باشیم ، باید مسئولیت هر چیزی را که برای ما رخ میدهد بپذیریم .

     بر زندگی خود مسلط باشید ، وقتی لازم است بگویید : " نه " ، احساس واقعی خود را بیان کنید و اجازه ندهید مردم همچون یک دم دستی با شما برخورد کنند .

     سعی کنید تا از ملامت بگریزید ، قدرت شخصی خود را افزایش داده و آزاد باشید تا زندگی را به صورتی پویا تجربه کنید .

برگرفته از کتاب شصت روز تا خوشبختی اثر لیندا فیلد

بخش دوم : آشنایی با سوره های جزء هجدهم

     ۲۳ . سوره ی مومنون به معنی ایمان آورندگان . ماخذ نامگذاری آیه اول سوره است . بیان اوصاف مومنان ، بیان خداشناسی همراه با آوردن نشانه های مختلفی از نظام شگرف آفرینش انسان و حیوانات و گیاهان ،بیان سرگذشت پیامبرانی چون :نوح ،هود ، موسی و حضرت عیسی ، بحث هایی درباره ی معاد .

     ۲۴ . سوره ی نور به معنی روشنایی ، ماخذ نامگذاری آیه ۳۵ سوره است . این سوره را می توان سوره ی پاکدامنی و عفت و مبارزه با آلودگی های جنسی دانست . چرا که قسمت عمده ی دستوراتش بر محور پاکسازی اجتماع از طرق مختلف از آلودگی های جنسی دور میزند .

     ۲۵ . سوره ی فرقان به معنی جدا کننده ی حق و باطل و یکی از نام های قرآن است . ماخذ نامگذاری آیه ی اول سوره است . ذکر دلایل توحید ، ذکر نشانه های عظمت خداوند مانند : روشنایی آفتاب ، ظلمت و تاریکی شب ، باد و باران ، زنده شدن زمین ، آفرینش آسمانها و زمین و خورشید و ماه و سیر منظم آنها ، بیان صفات مومنان راستین .

فردا شب ، شب قدر هست .منو فراموش نکنید . باشه؟!

 

به یکدیگر هدیه بدهید ، چرا که قطعا هدیه دادن کینه ها را از بین میبرد . ( امام صادق )

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیستم مهر 1385ساعت 5:42  توسط امیر | 

دعای امروز : خدایا بر علم من بیفزا . ( سوره ی طه آیه ۱۱۴ )

بخش اول : بازگرداندن خوشبختی به زندگی - با شادی از زمان بهره بگیرید

     آیا وقت خود را با " کارآمدی " و " شادی "  مدیریت میکنید ؟

     آیا قادر هستید از زمان ، برای انجام دادن کارهایی که دوست دارید استفاده کنید ؟

     فهرستی از فعالیت های مختلف که در طول هفته ، وقت شما را میگیرند تهیه کنید .

     اکنون فعالیت هایی را فهرست کنید که بیش از همه دوست دارید .

     دو فهرست را با هم مقایسه کنید .

     چه تفاوتی میان این دو فهرست وجود دارد ؟

     چگونه میتوانید وقت خود را مدیریت کنید تا بیشترین رضایت شخصی را داشته باشید ؟

     یاد بگیرید که از زمان خود به بهترین وجه استفاده کنید .

     زمان ارزشمندترین منبع شماست .

برگرفته از کتاب شصت روز تا خوشبختی اثر لیندا فیلد

بخش دوم : آشنایی با سوره های جزء هفدهم قرآن

     ۲۱ . سوره ی انبیاء به معنی پیامبران . ماخذ نام گذاری زندگی انبیاست که در این سوره آمده است . اشاره به فرازهایی از حالات ۱۶ تن از پیامبران بزرگ الهی که عبارتند از : موسی و هارون و ابراهیم و لوط و اسحاق و یعقوب و نوح و داود و سلیمان و ایوب و اسماعیل و ادریس و ذوالکفل و ذالنون ( یونس ) و زکریا و یحیی . همچنین اشاره به توحید و پیروزی حق علیه باطل .

     ۲۲ . سوره ی حج یکی از عبادات مهم اسلام است . ماخذ نام گذاری آیه ی ۲۷ سوره است . ذکر آیاتی در مورد معاد و بیان دلایل آن بررسی سرگذشت عبرن انگیز گذشتگان از جمله قوم نوح و عاد . ثمود و قوم ابراهیم و لوط قوم شعیب و موسی . بیان مباحثی در مورد مسئله ی حج و سابقه ی تاریخی آن از زمان حضرت ابراهیم و بیان مسئله ی قربانی کردن در حج و طواف ... تشویق به نماز و زکات و امر به معروف و نهی از منکر و بیان توکل کردن به خداوند .

طاعات قبول و التماس دعا . به دعای خیرتون نیاز دارم.

 

هنگامی که دو مومن هنگام ملاقات یکدیگر را در آغوش میگیرند رحمت الهی آنها را فرا میگیرد . ( امام صادق )

+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم مهر 1385ساعت 1:44  توسط امیر | 

بارلها ، مرا به لطف خویش فرزندانی پاک سرشت عطا فرما که همانا تو مستجاب کننده ی دعا هستی . (سوره ی آل عمران آیه۳۸ )

بخش اول :باگرداندن خوشیختی به زندگی : هی...! همین جا باشید

     اگر آن قدر سازمان یافته و فشرده در زندگی عمل کنید که زندگی پر مشغله یی را در آینده داشته باشید ، یا عجله دارید تا گذشت زمان را متوقف کنید ، پس حتما لذت حقیقی لحظات را از دست می دهید .

     هر زمان که احساس می کنید زندگی شما از کنترل خارج می شود ، بایستید و به خود بگویید :

هی ، همین جا بایست !

     قدرت همواره در همین لحظه است . خواندن را متوقف کنید و لحظه را دریابید . اکنون را احساس کنید .

     در واقع " بعدی " وجود ندارد . زیرا ما تنها از لحظه ی حاضر آگاه هستیم و " بعد " همواره متعلق به آینده است .

     این لحظه ی گران قیمت زندگی خود را دریابید .

برگرفته از کتاب شصت روز تا خوشبختی اثر لینا فیلد

بخش دوم : آشنایی با سوره های جزء شانزدهم

 ۱۸ . سوره ی کهف به معنی غاری که در کوه به وجود آمده باشد، ماخذ نام گذاری آیه اول سوره است . ذکر داستان اصحاب کهف ، ذکر داستان ملاقات موسی و خضر ( هرچند نام خضر در این سوره نیامده است ) و بیان درسی عمیق و زیبا در این باره ، بیان ماجرای ذوالقرینین و یاجوج و ماجوج . این سوره در مکه بر قلب پیامبر نازل شده ، ۱۱۰ آیه  و ۱۵۷۹ کلمه و ۶۳۶۰ حرف دارد و نام دیگری بر آن مصطلح نیست .

۱۹ . سوره ی مریم نام مادر حضرت عیسی مسیح است . ماخذ نام گذاری آیه ۲۷ سوره است . بیان سرگذشت ذکریا و حضرت مریم که سلام خداوند بر او باد و عیسی مسیح و ابراهیم ، قهرمان توحید و فرزندس اسماعیل و پاره ای دیگر از پیامبران بزرگ الهی ، بیان مباحثی از قیامت و بیان مسئله ی شفاعت . این سوره در مکه بر قلب مطهر پیامبر نازل شده ، و ۹۸ آیه و۹۸۲ کلمه و ۳۸۰۲ حرف دارد .

۲۰ . سوره ی طه یکی از نام های حضرت محمد که درود و سلام خدا بر او و خاندان پاک و مطهرش باشد میباشد و یا رمزی میان خدا و پیامبرش  ( از حروف مقطعه است ) ماخذ نامگذاری آیه اول سوره است . اشاره به عظمت قرآن و بیان صفات جلال و جمال خداوند ذکر داستان حضرت موسی و گوساله پرستی بنی اسراعیل و اشاره به مسئله ی معاد و بیان سرگذشت آدم و حوا در بهشت و هبوط آنان .

 

داناترین مردم کسی است که دانش دیگران را بر دانش خود بیفزاید . ( پیامیر اکرم )

 

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم مهر 1385ساعت 10:46  توسط امیر | 

دعای امروز : بارلها ، دل های ما را به باطل میل نده ، پس از آنکه به حق هدایت فرمودی . (سوره آل عمران آیه۸ )

بخش اول : بازگرداندن اعجاز به زندگی - هر روز آگاهانه محیط خود را تغییر دهید

     تحقیق نشان میدهد ، هر قدر بیشتر بتوانیم خود را در محیط مان مثبت نشان دهیم ،بیشتر میتوانیم آسوده و شاد باشیم .

     هر روز برای زیباتر کردن محیط اطراف خود ، کاری انجام دهید .

برای مثال

     گل های تازه را در اتاق خواب خود قرار دهید .

     روی میز کار خود عکسی قرار دهید .

     دکوراسیون اتاق را تغییر دهید .

     گیاهی در دفتر کار خود قرار دهید .

     جای تصاویر موجود در منزل را عوض کنید .

     وقتی کارهای خانه را انجام میدهید ، به موسیقی زیبایی گوش کنید .

     وقتی برای صرف غذا می نشینید ، شمعی روشن کنید .

برگرفته از کتاب شصت روز تا خوشبختی اثر لیندا فیلد

بخش دوم : آشنایی با سوره های جزء پانزدهم قرآن مجید

    ۱۷ .  سوره ی اسراء به معنی سیر در شب ( منظور معراج حضرت محمد - که درود خدا بر او و خاندان پاکش باد - می باشد) .ماخذ نام گذاری آیه ی اول سوره است . بیان دلایل نبوت ، بیان تاریخ پر ماجرای بنی اسرائیل ، ذکر مسئله ی وجود حساب و کتاب در زندگی این جهان ، حق شناسی بخصوص در رابطه با پدر و مادر ، اعلام حرام بودن اسراف و تبذیر و همچنین بخل و فرزندکشی - که در زمان جاهلیت مرسوم بوده است - و زنا و خوردن مال یتیم . کم فروشی و تکبر و خون ریزی ، بیان تاثیر قرآن در درمان هرگونه بیماری اخلاقی و اجتماعی ، ذکر معجزه بودن قرآن . نام دیگر سوره ی اسراء " بنی اسرائیل " میباشد .

      ۱۸ . سوره ی کهف به معنی غاری که در کوه به وجود آمده باشد، ماخذ نام گذاری آیه اول سوره است . ذکر داستان اصحاب کهف ، ذکر داستان ملاقات موسی و خضر ( هرچند نام خضر در این سوره نیامده است ) و بیان درسی عمیق و زیبا در این باره ، بیان ماجرای ذوالقرینین و یاجوج و ماجوج . این سوره در مکه بر قلب پیامبر نازل شده ، ۱۱۰ آیه  و ۱۵۷۹ کلمه و ۶۳۶۰ حرف دارد و نام دیگری بر آن مصطلح نیست .

عباداتتون قبول ، برام دعا کنید

+ پی نوشت ۱ : میلاد  امام حسن رو تبریک میگم .

+ پی نوشت ۲ : آی دی من در یاهو hobooooot_blogfa هست . از این طریق هم میتونیم در ارتباط باشیم .

 

اگر بر دشمنت دست یافتی بخشیدن او را شکرانه ی پیروزی قرار بده . ( امام علی )

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم مهر 1385ساعت 1:12  توسط امیر | 

دعای امروز : خدایا ، بار تکلیفی فوق طاقت ما به دوش منه و بیامرز و ببخش گناهان ما را . ( سوره ی بقره آیه ۲۸۶ )

بخش اول : بازگرداندن خوشبختی به زندگی - یگانه بودن خود را گرامی بدارید

     شما منحصر به فرد هستید .

     چیزی به نام فرد متوسط یا معمولی وجود ندارد .

     هرکسی به طور کامل ، خاص و منحصر به خودش است .

     وقتی منحصر به فرد بودن خود را در یابیم ، " یگانه " بودن خود را درک میکنیم .

     عبارت زیر را برای خود تکرار کنید . این عبارت به شما کمک میکند تا احساس یگانگی را بپذیرید و از آن لذت ببرید :

من بر فراز جهان نشسته ام و به هیچ کس تعلق ندارم و هیچ کس نیز به من تعلق ندارد .

     وقتی این جمله را بیان میکنید ، از تخیل خود استفاده کرده و خود را بر فراز جهان ، همراه با احساس حیرت و آزادی ، تصور کنید .

     و معجزه را احساس کنید .

برگرفته از کتاب شصت روز تا خوشبختی اثر لیندا فیلد

بخش دوم : آشنایی با سوره های جزء چهاردهم

     ۱۵ . سوره ی حجر به نام شهری در شبه جزیره ی عربستان که قوم ثمود در آنجا ساکن بودند ، ماخذ نام گذاری آیه ۸۰ سوره است . سفارش به مطالعه در اسرار آفرینش ، بیان مسئله معاد ، ذکر اهمیت قرآن ، بیان داستان آدم و سرکشی ابلیس ، اشاره به سرگذشت اقوامی چون قوم لوط و صالح و شعیب .

     ۱۶ . سوره ی نحل به معنی زنبور عسل ، ماخذ نام گذاری آیه ۶۸ سوره است . بیان گوشه ای از نعمت های خداوند از قبیل باران و نور آفتاب ، انواع گیاهان و میوه ها و مواد غذایی و حیواناتی که خدمتگذار انسان ها هستند ، اشاره ی پر معنی و کوتاه به زنبور عسل ، ذکر دلایل توحید ، بیان معاد ، دستور به عدل و احسان و هجرت و جهاد و نهی از فحشاء و ظلم و ستم و پیمان شکنی ، ذکر مختصری از حضرت ابراهیم .

     طاعات تون قبول درگاه حق ، برام دعا کنید .

 

خداوند به توبه ی بنده مومن شاد میشود ، همچنان که یکی از شما با یافتن گمشده خود شاد میشود . (امام صادق)

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم مهر 1385ساعت 23:45  توسط امیر | 

 دعای امروز : خدایا ، این خدمت را از ما قبول  فرما که تویی که دعای خلق را اجابت میکنی و به اسرار همه دانایی . (سوره ی بقره آیه ۱۲۷)

بخش اول : بازگرداندن اعجاز به زندگی - بخندید

     وقتی به خوبی می خندید ، چه احساسی دارید ؟ احساس خیلی خوبی است ، این طور نیست ؟

     در واقع خندیدن و لبخند زدن تاثیرات سلامت بخش زیادی دارند .

     شما نمی توانید از ته دل بخندید و در همان حال ، مضطرب هم باشید .

     با لبخند آغاز کنید ، لبخند می تواند ذهن شما را تغییر دهد .

     به دنبال چیزی بگردید که در گذشته ، شما را به خنده واداشته است ، یک فیلم ویدئویی ، یک کتاب ، همراهی با یک دوست ، یک فعالیت و یا ...

     لبخندی بزنید و به سمت شادی بیش بروید .

     این کار می تواند احساس شما را صد در صد بهتر کند .

برگرفته از کتاب شصت روز تا خوشبختی اثر لیندا فیلد

بخش دوم : آشنایی با سوره های جزء سیزدهم

     ۱۲. سوره ی یوسف نام یکی از پیامبران الهی ، ماخذ نامگذاری آیه ۴ سوره است . تمام  آیات این سوره جز چند آیه آخر در مورد سرگذشت جالب و شیرین و عبرت انگیز حضرت یوسف است .

     ۱۳ . سوره ی رعد به معنی صدای ابر و غرش آن ، ماخذ نامگذاری آیه ۱۳ سوره است . بیان حقانیت و عظمت قرآن ، ذکر اسرار آفرینش آسمانها و بیان معاد ، اشاره به تسبیح کردن رعد ، ذکر سجده ی آسمانیان و زمینی ها در برابر عظمت خدا ، بیان مثال های زیبا برای شناخت حق و باطل ، ذکر وفای به عهد و صله رحم ( دیدار خویشاوندان ) و صبر و استقامت و انفاق کردن در بنهان و آشکار و بیان سرگذشت اقوام  خاطی .

     ۱۴ . سوره ی ابراهیم نام یکی از بیامبران الهی ، ماخذ نام گذاری آیه ۳۵ سوره است . بیان داستان قهرمان توحید ، حضرت ابراهیم ، ذکر تاریخ انبیای گذشته مانند : حضرت نوح و موسی و قوم عاد و ثمود و بیان مسئله ی مبدا و معاد .

 

طاعاتتون قبول ، برام دعا کنید .

 

همانا این قرآن چراغ های هدایت به سوی نور و سعادت موجود است . ( امام حسن )

 

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم مهر 1385ساعت 22:23  توسط امیر | 

خدایا ، به کار شایسته ای که رضا و خشنودی تو در اوست موفق بدار . فرزندان مرا صالح گردان .             ( سوره ی احقاف آیه ۱۵ )

بخش اول : بازگرداندن اعجاز به زندگی - باور کنید شما شایسته ی بهترین ها هستید

     اگر باور نکنید که شما سزاوار بهترین ها هستید ، آنگاه اجازه نخواهید داد که چیزهای خوب وارد زندگی تان شود

     آیا فکر میکنید که شما شایسته آن هستید که رویاهای خود را تحقق بخشید ؟

     آیا سزاوار آن هستید که بهترین چیزهای زندگی ، به شما ارزانی شود ؟

     آیا باور دارید که یا شما شایسته خیلی چیزها هستید ، یا این که سزاوار هیچ چیزی نیستید ؟ !

من سزاوار بهترین های زندگی هستم .

     این جمله را در اتومبیل زمزمه کنید و زیر دوش حمام بخوانید . باور کنید که شما شایسته ی برترین ها هستید و به آن ها دست خواهید یافت .

برگرفته از کتاب شصت روز تا خوشبختی اثر لیندا فیلد

بخش دوم : آشنایی با سوره های جزء دوازدهم قرآن کریم

  ۱۱ ـ سوره ی هود  نام یکی از پیامبران الهی ، ماخذ نامگذاری آیه ۵۳ سوره است . موضوعات مورد بحث آن : ذکر سرگذشت پیامبران مخصوصا حضرت نوح ، مبارزه با شرک و بت پرستی ، ذکر مسئله ی معاد ، دستور استقامت کردن به مومنان ، ذکر سرگذشت هود و صالح و ابراهیم و لوط و حضرت موسی و مبارزات آنان .

 ۱۲ . سوره ی یوسف نام یکی از پیامبران الهی ، ماخذ نامگذاری آیه ۴ سوره است . تمام  آیات این سوره جز چند آیه آخر در مورد سرگذشت جالب و شیرین و عبرت انگیز حضرت یوسف است .

طاعاتتون قبول ، برام دعا کنید . 

هنگامی که دو مومن هنگام ملاقات یکدیگر را در آغوش میگیرند ، رحمت الهی آنها را فرا میگیرد .           ( امام صادق )

+ نوشته شده در  جمعه چهاردهم مهر 1385ساعت 0:16  توسط امیر | 

خدایا ، مرا بر نعمتی که به من و پدر و مادر من عطا فرمودی شکر بیاموز . (سوره ی احقاف آیه ۱۵ )

بخش اول : بازگرداندن اعجاز به زندگی - این نرمش ها را تمرین کنید

     به پشت دراز بکشید .

     بازو ها را بر زمین و کف دست ها را با آرامش روی شکم قرار دهید .

     بالشی کوچک زیر سر بگذارید ، به نحوی که سر شما در یک راستا با بدنتان قرار گیرد .

     پاها را به نحوی خم کنید که زانوهای شما رو به بالا باشد .

     سپس زانوها را آن گونه از هم جدا کرده که پاها به طور کامل بر روی زمین قرار بگیرند .

     آیا حس میکنید که تا چه حد این کار ، قسمت تحتانی پشت شما را به سطح زمین نزدیک میکند ؟

     هر روز چند دقیقه به همین شیوه استراحت کرده و تفاوت در میزان انرژی خود را احساس کنید .

بر گرفته از کتاب شصت روز تا خوشبختی اثر لیندا فیلد

بخش دوم : آشنایی با سوره های جزء یازدهم قرآن کریم

     ۹ ـ سوره ی توبه به معنی بازگشتن از گناه و کار بد . در این سوره شرح توبه منخلفین از جنگ تبوک آمده است ، ماخذ نامگذاری آیه ۱۰۵ سوره است . بیان سرنوشت منافقان و نشانه های آنان ، بحث های مربوط به جهاد ، ستایش مجاهدان راه خدا ، اشاره به ذکات ، بیان پرهیز از تراکم ثروت ، لزوم تحصیل علم ، ذکر داستان هجرت پیامبر ( که درود و سلام خدا بر او و خاندانش باد ) ، بیان مسئله ی ماه های حرام  .

     ۱۰ ـ سوره ی یونس نام یکی از پیامبران الهی ، ماخذ نامگذاری آیه ۹۸ سوره است . موضوعات مورد بحث آن تکیه بر مسئله ی مبدا و معاد ، مسئله ی وحی و مقام پیامبر اسلام ( که درود خدا و او و خاندان پاکش باد ) ، بیان نشانه های عظمت خداوند ، ذکر زندگی پیامبران از جمله : نوح  و موسی و یونس ، بیان لجاجت و سر سختی بت پرستان در برابر حق .

     ۱۱ ـ سوره ی هود  نام یکی از پیامبران الهی ، ماخذ نامگذاری آیه ۵۳ سوره است . موضوعات مورد بحث آن : ذکر سرگذشت پیامبران مخصوصا حضرت نوح ، مبارزه با شرک و بت پرستی ، ذکر مسئله ی معاد ، دستور استقامت کردن به مومنان ، ذکر سرگذشت هود و صالح و ابراهیم و لوط و حضرت موسی و مبارزات آنان .

+ پی نوشت : وبلاگ هر روز مطلب جدیدی داره  ، منتظر حضور سبزت در ویژه نامه ی فردا هم هستم !

طاعات قبول و التماس دعا ، امیر

 

با نیکوکاران بپیوند تا از ایشان باشی و از بدان جدا شو تا از ایشان نباشی . ( امام علی )

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم مهر 1385ساعت 5:2  توسط امیر | 

دعای امروز : بارلها ما را دستخوش فتنه اشرار و قوم ستمکار مگردان . ( سوره ی یونس آیه ی ۸۵ )

بخش اول : بازگرداندن اعجاز به زندگی - وضعیت خود را از نو تعریف کنید

سخت است که باور کنید ، اما هیچ چیز به خودی خود پر اضطراب نیست .

اضطراب در چشم های دارنده آن قرار دارد .

به عبارتی اگر فردی ، وضعیت یا رخدادی را برای خود ، تهدید کننده بداند ، اضطراب در او خانه میکند .

     به وضعیتی از خود فکر کنید که در آن مشکل دارید .

     مشکل را با رنگ هایی درخشان تصور کنید .

     حال همه ی رنگ ها را از تصویر ، بیرون بکشید .

     آن قدر تصویر را کوچک کنید ، تا ناپدید شود .

     سپس آنرا با تصویر درخشان ، نو و مثبتی که در آن همه یمشکلات رفع شده اند جایگزین کنید .

تصویر منفی خود را در قالب جدیدی قرار دهید تا همه ی اضطراب ها از آن بیرون رانده شود .

برگرفته از کتاب  شصت گام تا خوشبختی اثر لیندا فیلد

بخش دوم : آشنایی با سوره های جزء دهم

     سوره ی انفال به معنی بهره ها ، ماخذ نامگذاری آیه اول سوره است . ذکر مسائل مالی و اقتصادی اسلام از جمله :بیان صفات و امتیازات مومنان واقعی ، داستان جنگ بدر ، ذکر احکام اجتهاد ، ذکر جریان شب تاریخی هجرت پیامبر ( که درود خدا بر او و خاندان پاکش باد ) از مکه به مدینه ، وضع مشرکان و خرافات آنها قبل از اسلام ، بیان حکم خمس ، حکم اسیران جنگی ، راه های شناخت منافقان .

     سوره ی توبه به معنی بازگشتن از گناه و کار بد . در این سوره شرح توبه منخلفین از جنگ تبوک آمده است ، ماخذ نامگذاری آیه ۱۰۵ سوره است . بیان سرنوشت منافقان و نشانه های آنان ، بحث های مربوط به جهاد ، ستایش مجاهدان راه خدا ، اشاره به ذکات ، بیان پرهیز از تراکم ثروت ، لزوم تحصیل علم ، ذکر داستان هجرت پیامبر ( که درود و سلام خدا بر او و خاندانش باد ) ، بیان مسئله ی ماه های حرام  .

+ پی نوشت : وبلاگ هر روز مطلب جدیدی داره  ، منتظر حضور سبزت در ویژه نامه ی فردا هم هستم !

طاعات قبول و التماس دعا ، امیر

 

برترین تقوا ، پنهان نمودن تقواست . ( امام علی )

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم مهر 1385ساعت 4:39  توسط امیر | 

خدایا ، بر ما و برادران دینی مان که در ایمان بیش از ما شتافتند ببخش و در دل ما هیچ کینه و حسد مومنان قرار مده ( حشر آیه ۱۰ )

بخش اول : بازگرداندن اعجاز به زندگی - والدین خود را ببخشید

     به خاطر داشته باشید که پدر و مادرتان آنچه در توان داشته اند ، برای شما انجام داده اند .ما فقط می توانیم آنچه را که می دانیم ، یاد دهیم و بگذریم . این همان کاری است که ایشان انجام داده اند .

     شاید برخی از رفتار ها ، اندیشه ها و احساسات منفی خود را در والدین تان نیز شناسایی کرده اید . اگر هنوز پدر و مادرتان را سرزنش می کنید ، نمی توانید از شر منفی گرایی خلاص شده و آن را با نگاه مثبت جایگزین کنید .

     بگذارید ، آنچه فکر می کنید که پدر و مادرتان با شما کرده اند فراموش شود . بخشیدن والدین را آغاز کنید .بدین ترتیب شما شخصیتی جدید را در خود حس می کنید .

     به یاد داشته باشید که والدین شما نیز والدینی داشته اند !

بر گرفته از کتاب شصت گام تا خوشبختی اثر لیندا فیلد

بخش دوم : آشنایی با سوره های جزء نهم

     سوره ی اعراف به معنی محلی است میان بهشت و جهنم . ماخذ نام گذاری آیه ۴۵ سوره است . ذکر مسئله ی مبدا و معاد . داستان آفرینش آدم . ذکر سرگذشت اقوام نوح و لوط و شعیب . و سرگذشت بنی اسرائیل و مبارزه حضرت موسی با فرعون .

     سوره ی انفال : به معنی بهره ها ، ماخذ نامگذاری آیه اول سوره است . ذکر مسائل مالی و اقتصادی اسلام از جمله :بیان صفات و امتیازات مومنان واقعی ، داستان جنگ بدر ، ذکر احکام اجتهاد ، ذکر جریان شب تاریخی هجرت پیامبر ( که درود خدا بر او و خاندان پاکش باد ) از مکه به مدینه ، وضع مشرکان و خرافات آنها قبل از اسلام ، بیان حکم خمس ، حکم اسیران جنگی ، راه های شناخت منافقان .

+ پی نوشت : وبلاگ هر روز مطلب جدیدی داره  ، منتظر حضور سبزت در ویژه نامه ی فردا هم هستم !

+بچه ها حالم خیلی بده . وضع روحی م اصلا خوب نیست . نمیدونم چیکار باید بکنم . خدا فراموشم کرده  . به حرف من که گوش نمیده . لا اقل شما ازش بخوایین راه درستو نشونم بده . کمکم کنه. سر سفره افطار دعام کنین . ممنون

 

 

دیدار دوستان گنجینه و غنیمتی بزرک است،اگرچه این دوستان بسیار اندک باشند.(امام علی) 

+ نوشته شده در  سه شنبه یازدهم مهر 1385ساعت 23:9  توسط امیر | 

خدایا مرا به منزل مبارک فرود آور که تو بهترین کسی که مرا بارها به منزل خیر و سعادت میتوانی فرود آوری ( سوره مومنون آیه 29)

بخش اول : بازگرداندن اعجاز به زندگی - کودکان را تحسین کنید

     هنگامی که کودکان را تحسین می کنیم آنها را یاری می کنیم تا الگو های رفتاری و عاطفی خوب و مثبت در خود ایجاد کنند. بدین طریق ما در آنها اعتماد به نفس می آفرینیم.

     تحسین کردن یکی از قویترین شیوه هایی است که به کودک اجازه می دهد تا حس خوبی نسبت به خودش داشته باشد .

     هیچ چیزی به طور کامل شبیه یه احساس شما نیست  تا آن زمانی که کودکی را تشویق میکنید  حس خوبی نسبت به خودش داشته باشد.

    آیا با این کار گرمای نوری درخشان را حس میکنید !

     اگر فرزندی ندارید بروید و کودکی را بیابید تا او را تحسین کنید ! خواهرزاده برادرزاده یا کودک همسایه را تحسین کنید.

    آنها احساس خوبی بیدا میکنند و شما هم چنین  احساسی خواهید داشت .

لیندا فیلد

بخش دوم : آشنایی با سوره های جزء هشتم

     سوره ی انعام به معنی چهارپایان است . در این سوره حکم حلال و حرام بودن آنها بیان شده است ، ماخذ نام گذاری آیه ۱۳۶ سوره است .مبارزه با شرک و بت پرستی ، دعوت به اصول سه گانه ی توحید ، معاد ، و نبوت . ذکر اعمال و کردار و بدعت ها ی مشرکان از جمله مباحث گفته شده در این سوره است .  این سوره در مکه نازل شده است .

     سوره ی اعراف به معنی محلی است میان بهشت و جهنم . ماخذ نام گذاری آیه ۴۵ سوره است . ذکر مسئله ی مبدا و معاد . داستان آفرینش آدم . ذکر سرگذشت اقوام نوح و لوط و شعیب . و سرگذشت بنی اسرائیل و مبارزه حضرت موسی با فرعون .

+ پی نوشت : وبلاگ هر روز مطلب جدیدی داره  ، منتظر حضور سبزت در ویژه نامه ی فردا هم هستم !

طاعات قبول و التماس دعا ، امیر

 

چیزی را مانند شک و دودلی مانع ترقی و بیشرفت نمی دانم . ( امام علی )

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم مهر 1385ساعت 3:42  توسط امیر | 

خدایا ، چنانکه پدر و مادرم  مرا از کودکی به مهربانی پرورش دادند ، تو در حق آنها رحمت و مهربانی فرما (سوره اسری آیه ۲۴ )

بخش اول :بازگرداندن اعجاز به زندگی -  تحسین را بپذیرید

     چرا این قدر سخت است که تحسین دیگری را با گشاده رویی بپذیریم ؟

     وقتی کسی شما را تحسین می کند چه احساسی دارید ؟ 

     شاید باور نکنید ، ولی با تعارف های بی مصرف  و بدون احساس ، تاثیر تحسین را تباه می سازید .

     هنگامی که شما دیگری را تحسین میکنید و وی نمیپذیرد ، چه احساسی دارید ؟

     آیا بار دیگر زحمت تحسین کردن او را به جان می خرید ؟

     یاد بگیرید که تحسین دیگران را با روی خوش بپزیرید .

     بار دیگر که کسی نکته زیبایی درباره ی شما می گوید ، از او تشکر کنید .

     شاید دشوار باشد ، اما بدان عمل کنید .

     تحسین را بپذیرید ، آنگاه (( شگفتی )) را احساس خواهید کرد و آن کس که تحسین می کند نیز چنین احساسی خواهد داشت .

لیندا فیلد

بخش دوم : آشنایی با سوره های جزء هفتم

     سوره ی مائده به معنی سفره ی آراسته از غذا است . ( راجع به تقاضای حواریون عیسی مسیح است که از او خواستند سفره ی آراسته از غذا برای آنان نازل کند. ) ، ماخذ نامگذاری آیه ۱۱۲ سوره است . معرفی عقاید و معارف اسلامی ، مسئله رهبری پس از پیامبراسلام ، وفای به عهد ، عدالت اجتماعی ، شهادت به عدل ، حرام شمردن قتل نفس با ذکر داستان  فرزندان آدم هابیل و قابیل ، معرفی غذاهای حلال و حرام و قسمتی از احکام وضو و تیمم .

     سوره ی انعام به معنی چهارپایان است . در این سوره حکم حلال و حرام بودن آنها بیان شده است ، ماخذ نام گذاری آیه ۱۳۶ سوره است .مبارزه با شرک و بت پرستی ، دعوت یه اصول سه گانه ی توحید ، معاد ، و نبوت . ذکر اعمال و کردار و بدعت ها ی مشرکان از جمله مباحث گفته شده در این سوره است .بین سوره در مکه نازل شده است .

+ پی نوشت : وبلاگ هر روز مطلب جدیدی داره  ، منتظر حضور سبزت در ویژه نامه ی فردا هم هستم !

طاعات قبول و التماس دعا ، امیر

 

محبوب تر از هر چیز نزد خداوند جوانی است که از گناه توبه ، و از پیشگاه الهی طلب آمرزش می نماید ( پیامبر اسلام که درود خداوند بر او و خاندان پاکش باد )

+ نوشته شده در  یکشنبه نهم مهر 1385ساعت 0:52  توسط امیر | 

خدایا ، روزی که حساب به پا می شود ، تو در آن روز بر من و والدین من و همه ی مومنان از کرم ببخشا (سوره ابراهیم آیه ۴۱ )

بخش اول : بازگرداندن اعجاز به زندگی - از خشم خود استفاده کنید

     به طور معمول از خشم خود بیم داریم . خشم نیروی عظیمی است . وقتی جرقه های خشم در صدد بالا  گرفتن هستند ، شاید با ترکیبی از عواطفی چون نا خشنودی ، نفرت ، گناه و شرم ، مبهوت شویم .

بار دیگر که چنین چیزی اتفاق افتاد ، چهار عمل زیر را انجام دهید :

     خشم خود را بپذیرید و اجازه دهید تا آن را احساس کنید .

     دریابید که این همان انرزی قدرتمند شماست .

     تصور کنید که گردبادی از درون شما به پا خواسته و شما را از قدرت و انرزی سرشار می سازد .

     این دمیدن اولیه در درون شما ، ذهنتان را پاک می کند به نخوی که می توانید منسجم و جسور سخن بگویید .

یاد بگیرید که از خشم خود به طور سازنده استفاده کنید و معجزه را احساس کنید .

لیندا فیلد

بخش دوم :آشنایی با سوره های جزء ششم

سوره ی نساء به معنی زنان می باشد .(این سوره مشتمل بر احکام و خقوق زنان می باشد) ، ماخذ نام گذاری آیه اول سوره است . دعوت به ایمان و عدالت ، ذکر سرگذشت پیشینیان ، قوانین مربوط به ازدواج ،قانون ارث ، قوانین کلی برای حفظ اموال عمومی ، کنترل و نگهداری و بهسازی محیط خانواده ، حقوق وظایف افراد جامعه در برابر یکدیگر ، معرفی دشمنان ، و اهمیت هجرت .

سوره ی مائده به معنی سفره ی آراسته از غذا است . ( راجع به تقاضای حواریون عیسی مسیح است که از او خواستند سفره ی آراسته از غذا برای آنان نازل کند. ) ، ماخذ نامگذاری آیه ۱۱۲ سوره است . معرفی عقاید و معارف اسلامی ، مسئله رهبری پس از پیامبراسلام ، وفای به عهد ، عدالت اجتماعی ، شهادت به عدل ، حرام شمردن قتل نفس با ذکر داستان  فرزندان آدم هابیل و قابیل ، معرفی غذاهای حلال و حرام و قسمتی از احکام وضو و تیمم .

+ پی نوشت : وبلاگ هر روز مطلب جدیدی داره  ، منتظر حضور سبزت در ویژه نامه ی فردا هم هستم !

التماس دعا ، امیر

 

هیچ کس لذت ایمان را درک نمی کند ، مگر وقتی که دروغ را به کلی ترک نماید . ( امام علی )

+ نوشته شده در  شنبه هشتم مهر 1385ساعت 0:26  توسط امیر | 

خدایا به ما صبر و شکیبایی ده و ما را با تسلیم و رضای به حکم خود بمیران ( سوره اعراف آیه ۱۲۶ )

بخش اول : بازگرداندن اعجاز به زندگی - جسور باشید

     چه چیز نگرانتان می کند ؟

      از چه چیز می ترسید ؟  

     چه چیزی بر سر راهتان ایستاده است ؟

     بزرگ ترین ترس ما از خود ترس است و بزرگ ترین پادزهر ترس ، جسارت است . 

     جسارت ، نیرو های بزرگی  را در جهان آزاد می کند .

     هر کجا که حسورانه عمل کنیم و آنچه کسب کرده ایم را به کار ببندیم ، بدن ما در وضعیت خاصی قرار گرفته و بسیاری از نیروهای بی استفاده ای را که همه ی ما داریم نظیر انرژی ، خلاقیت ، قدرت ، طاقت ، بردباری ، انعطاف پذیری و تعهد ، آزاد می کند .

با ترس خود روبرو شوید .

جسورانه بیندیشید .

جسورانه عمل کنید .

معجزه را احساس کنید . . .

لیندا فیلد

بخش دوم : آشنایی با سوره های جزء پنجم

      سوره ی نساء به معنی زنان می باشد .(این سوره مشتمل بر احکام و خقوق زنان می باشد) ، ماخذ نام گذاری آیه اول سوره است . دعوت به ایمان و عدالت ، ذکر سرگذشت پیشینیان ، قوانین مربوط به ازدواج ،قانون ارث ، قوانین کلی برای حفظ اموال عمومی ، کنترل و نگهداری و بهسازی محیط خانواده ، حقوق وظایف افراد جامعه در برابر یکدیگر ، معرفی دشمنان ، و اهمیت هجرت .

+ پی نوشت : وبلاگ هر روز مطلب جدیدی داره  ، منتظر حضور سبزت در ویژه نامه ی فردا هم هستم !

التماس دعا ، امیر

 

در تنگناها و سختی هاست که دوست ، خودش را نشان می دهد . ( امام علی )

+ نوشته شده در  جمعه هفتم مهر 1385ساعت 23:25  توسط امیر | 

دعای امروز : خدایا ،تکلیفی فوق طاقت ما بر دوش ما مگذار ( سوره ی بقره آیه ۲۵۶ )

     بخش اول : بازگرداندن اعجاز به زندگی - خودتان را از نو ابداع کنید

کاری که با روال معمول شما ناسازگار است انجام دهید . چند ایده برای این کار وجود دارد :

    نوع لباس پوشیدن خود را تغییر دهید .

    چند وقت است که موی خود را یک مدل آرایش کرده اید ؟ بیش از یک سال ؟ آن را تغییر دهید .

    دوست جدیدی پیدا کنید ، کسی که کاملا با شما تفاوت داشته باشد .

    سرگرمی جدیدی شروع کنید .

    لوازم آرایش و یا ادکلن بعد از ریش تراشی خود را تغییر دهید .

    لباس های تیره می پوشید ؟ چند لباس روشن بپوشید و تفاوت ایجاد شده را احساس کنید .

    به رستوران دیگری بروید .

    کافه دیگری برای خود انتخاب کنید .

با ایجاد تغییر ، گویی هوای تازه تنفس می کنید ، از چشم انداز تازه ای که تغییر به بار می آورد لذت ببرید و معجزه را احساس کنید .

لیندا فیلد

     بخش دوم : آشنایی با سوره های جزء چهارم

     سوره ی آل عمران به معنی عمران ، پدر حضرت مریم است . ماخذ نام گذاری ، آیه ۳۳ سوره است . بحث هایی در زمینه ی ایمان و اسلام و استقامت در راه حمایت و گسترش اسلام ، مبارزه منطقی با مشرکان و پاره ای از درس های تربیتی و نفی عقاید باطل .

     سوره ی نساء به معنی زنان می باشد .(این سوره مشتمل بر احکام و خقوق زنان می باشد) ، ماخذ نام گذاری آیه اول سوره است . دعوت به ایمان و عدالت ، ذکر سرگذشت پیشینیان ، قوانین مربوط به ازدواج ،قانون ارث ، قوانین کلی برای حفظ اموال عمومی ، کنترل و نگهداری و بهسازی محیط خانواده ، حقوق وظایف افراد جامعه در برابر یکدیگر ، معرفی دشمنان ، و اهمیت هجرت .

+ پی نوشت : وبلاگ هر روز مطلب جدیدی داره  ، منتظر حضور سبزت در ویژه نامه ی فردا هم هستم !

التماس دعا ، امیر

 

روزه نفس از لذتهاى دنيوى سودمندترين روزه‏هاست . ( امام علی )

+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم مهر 1385ساعت 0:57  توسط امیر | 

دعای امروز : خدایا مرا به تسلیم و رضای خود بمیران و با صالحانم محشور فرما . ( یوسف آیه۱۰۱ )

     بخش اول :  بازگرداندن اعجاز به زندگی -  کار نا تمام را تمام کنید !!!

چند تا از ایده های خلاق شما ، نا تمام ، در طاقچه خاک می خورند ؟

همه ی ما کارهای نا تمامی داریم که به آنها پایان نمی دهیم ،

اما همواره فکر می کنیم که باید به آنها خاتمه دهیم .

این کارهای نا تمام سرگردانند ، یا رهایشان کرده و فراموششان کنید و یا انجامشان دهید .

     فهرستی از همه کارهای نا تمام خود تهیه کنید .

     تصمیم بگیرید که کدام را می توانید دور بریزید .

     سپس آنهایی را که باقی مانده اند ، انتخاب کرده و تمام کتید ...

اعتماد به نفس شما به اوج خواهد رسید .

لیندا فیلد

بخش دوم : آشنایی با سوره های جزء سوم

     سوره ی بقره به معنی گاو مخصوصی است که دستور ضبح آن از طرف خداوند به قوم بنی اسرائیل داده شد ، ماخذ نام گذاری آیه ۶۷ سوره ی بقره می باشد . بحث هایی پیرامون توحید و خدا شناسی ، معاد و زندگی پس از مرگ ، اعجاز قرآن ، بحث هایی درباره ی یهود و منافقان ، تاریخ پیامبران مخصوصا حضرت ابراهیم (ع) . حضرت موسی (ع) ، بحث هایی در زمینه ی احکام مختلف اسلامی ( از قبیل نماز ، روزه ، جهاد ، حج ، تغییر قبله ، ازدواج و طلاق ، تجارت ، ربا ، انفاق ، قصاص ، تحریم قسمتی از گوشت های حرام ، قمار ، شراب ، و بخشی از احکام وصیت )

     سوره ی آل عمران به معنی عمران ، پدر حضرت مریم است . ماخذ نام گذاری ، آیه ۳۳ سوره است . بحث هایی در زمینه ی ایمان و اسلام و استقامت در راه حمایت و گسترش اسلام ، مبارزه منطقی با مشرکان و پاره ای از درس های تربیتی و نفی عقاید باطل .

+ پی نوشت : وبلاگ هر روز مطلب جدیدی داره  ، منتظر حضور سبزت در ویژه نامه ی فردا هم هستم !

التماس دعا ، امیر

 

سخت ترین گناهان ، گناهیست که گناهکار آن را سبک شمارد . ( امام علی )

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم مهر 1385ساعت 0:46  توسط امیر | 

دعای امروز : خدایا به ما صبر و استواری بخش و ما را ثابت قدم بدار . ( سوره ی بقره آیه 250 )

 بخش اول :بازگرداندن اعجاز به زندگی - هیچ گاه تسلیم نشوید !!!

     آنگاه که زندگی دشوار شده و به هر سو که رو می کنید ، مشکلات نمایان می شود ، طبیعی است که محزون شوید .

      وقتی در محاصره ی یک شوک روحی هستیم ، نمی توانیم توصیه مفیدی درباره ی آنکه چگونه  "احساس بهتری " داشته باشیم ، دریافت کنیم .

     لازم است ناراحتی ، سوگ ، خشم، شور، آسیب ، شرمندگی یا همه ی عواطف قوی را تجربه کنیم .

     اما قبل از غروب نیز نوری هست ،

      هیچ گاه به فرایند حیرت انگیز زندگی تسلیم نشوید .خودتان را باور کنید و بدانید که می توانید .

     بار دیگر امید و مسرت را حس خواهید کرد .

لیندا فیلد

بخش دوم : معرفی سوره های جزء دوم

     سوره ی بقره به معنی گاو مخصوصی است که دستور ضبح آن از طرف خداوند به قوم بنی اسرائیل داده شد ، ماخذ نام گذاری آیه ۶۷ سوره ی بقره می باشد . بحث هایی پیرامون توحید و خدا شناسی ، معاد و زندگی پس از مرگ ، اعجاز قرآن ، بحث هایی درباره ی یهود و منافقان ، تاریخ پیامبران مخصوصا حضرت ابراهیم (ع) . حضرت موسی (ع) ، بحث هایی در زمینه ی احکام مختلف اسلامی ( از قبیل نماز ، روزه ، جهاد ، حج ، تغییر قبله ، ازدواج و طلاق ، تجارت ، ربا ، انفاق ، قصاص ، تحریم قسمتی از گوشت های حرام ، قمار ، شراب ، و بخشی از احکام وصیت )

+ پی نوشت : وبلاگ هر روز مطلب جدیدی داره ، منتظر حضور سبزت فردا هم هستم !

التماس دعا ، امیر

 

در رمضان به دعا و استغفار بپردازید ، چرا که دعا دافع بلاست و استغفار از بین برنده گناه ( امام علی)

 

+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم مهر 1385ساعت 23:34  توسط امیر | 

دعای امروز : خدایا ، ما را از نعمت های دنیا و آخرت هر دو بهره مند گردان . (سوره ی بقره آیه ۱۲۸ )

    بخش اول :  برگرداندن اعجاز به زندگی - استخوان ها را از گور بکشید !!!

 هر فردی به چیزایی فکر کرده و کارایی کرده که آرزو می کنه کاش اون کارا رو رو نکرده بود . همه ما اشتباه می کنیم . اما اگه این چیزا رو پنهان کردی ، فکر کنم باری از گناه و شرم ، و البته ترس از فاش شدن اونا رو به دوش می کشی . گور ها را بشکاف و این استخوانا رو بیرون بکش .

     اونا رو بیرون بکش تا هوا خوری کنن .

     خیلی خونسرد ، هر کدوم را بررسی کن .

     هر کدوم رو که می تونی درمان کن .

     بذار تا یه بار دیگه آروم بگیرن .

با این کار انرژی تو زیاد میشه و معجزه رو حس می کنی .

لیندا فیلد

بخش دوم : آشنایی با سوره های جزء اول

     سوره ی حمد به معنی ستایش و ماخذ نام گذاری آن آیه دوم سوره است . این سوره به دو بخش تقسیم می شود ، بخشی از حمد و ثنای خدا سخن می گوید و بخشی از نیاز های بنده

     سوره ی بقره به معنی گاو مخصوصی است که دستور ضبح آن از طرف خداوند به قوم بنی اسرائیل داده شد ، ماخذ نام گذاری آیه ۶۷ سوره ی بقره می باشد . بحث هایی پیرامون توحید و خدا شناسی ، معاد و زندگی پس از مرگ ، اعجاز قرآن ، بحث هایی درباره ی یهود و منافقان ، تاریخ پیامبران مخصوصا حضرت ابراهیم (ع) . حضرت موسی (ع) ، بحث هایی در زمینه ی احکام مختلف اسلامی ( از قبیل نماز ، روزه ، جهاد ، حج ، تغییر قبله ، ازدواج و طلاق ، تجارت ، ربا ، انفاق ، قصاص ، تحریم قسمتی از گوشت های حرام ، قمار ، شراب ، و بخشی از احکام وصیت )

+ پی نوشت : وبلاگ هر روز مطلب جدیدی داره ، منتظر حضور سبزت فردا هم هستم !

 التماس دعا ، امیر 

 

خداوند بهشت را بر هر زشت گوی بد زبان حرام کرده است . ( پیامبر اسلام )

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم مهر 1385ساعت 0:35  توسط امیر | 
 
صفحه نخست
پروفایل مدیر وبلاگ
پست الکترونیک
آرشیو وبلاگ
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
از اینکه به وبلاگم اومدین ممنونم ، اینجا چیزایی رو مینویسم که بهشون ایمان دارم . امیدوارم شما هم خوشتون بیاد .

پیوندهای روزانه
نوشته های من
حرف حساب
عیمانوئل آسمانی
حرف های ناتمام
روانشناسی
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
اردیبهشت 1391
آبان 1390
مهر 1390
شهریور 1390
فروردین 1390
اسفند 1389
بهمن 1389
دی 1389
آذر 1389
مهر 1389
مرداد 1389
تیر 1389
خرداد 1389
اردیبهشت 1389
مهر 1388
شهریور 1388
مرداد 1388
تیر 1388
خرداد 1388
اسفند 1387
بهمن 1387
دی 1387
آبان 1387
مهر 1387
شهریور 1387
تیر 1387
خرداد 1387
اسفند 1386
بهمن 1386
دی 1386
آذر 1386
آبان 1386
مهر 1386
شهریور 1386
مرداد 1386
تیر 1386
آرشيو
آرشیو موضوعی
مناسبت
بودا
کوتاه و خواندنی
داستانک
شعر
عاشقانه
روانشناسی
شخصی
علمي
اعتقادی
محرم
طنز
پیوندها
دایره خیانت - نکته های زندگی(روانشناسی)
پشت بام سکوت - ونوس مرداسی
GOoOoOoOPpsS
ذکر فراموش شده
نارایانا
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM